Innowacje pedagogiczne
Tytuł innowacji: Historie przez dzieci pisane Nauczyciel realizujący: Marika Jędrzejewska
Adresaci innowacji: Adresatami innowacji są uczniowie klasy 2. Czas realizacji innowacji obejmuje 8 miesięcy. Opis innowacji: Niniejsza innowacja ma na celu propagowanie pisania opowiadań. Zadania związane z innowacją uczniowie będą wykonywać w domu razem z rodzicami. Następnie wytwory pracy dzieci prezentowane będą w klasie. Innowacja została podzielona na trzy etapy. Przygoda z pisaniem w przypadku tej klasy została zapoczątkowana już w wieku przedszkolnym, kiedy to dzieci napisały piękne wiersze wraz ze swoją wychowawczynią i wydały książeczkę. Miały również kontakt z pisarką Elżbietą Stępień, która podarowała ówczesnej grupie Pszczółek swoją książkę „Opowieści małej gwiazdeczki”. To skłoniło wychowawcę, aby w dalszym ciągu kształtować umiejętności kreowania różnych historii. Wszystkie działania będą wychodzić od dzieci, a nauczyciel w jak najmniejszym stopniu będzie korygować wytwory pracy dzieci np. poprzez poprawnie błędów ortograficznych. Innowacja została podzielona na trzy etapy. W pierwszym etapie uczniowie wymyślają swoją postać oraz nadają jej imię, następnie na lekcji prezentują swoje propozycje. Drugim etapem jest pisanie krótkiego opowiadania o wymyślonej przez siebie postaci. Następnie dzieci przeczytają swoje historie na lekcji. Dokonają wyboru najciekawszych propozycji poprzez głosowanie. Kiedy wybrani zostaną bohaterowie nauczyciel utworzy książeczkę, w której umieści wcześniej narysowane przez dzieci postaci wraz z prezentacją. W książce wychowawca zapisze wstęp do wspólnego opowiadania oraz umieści kolejne puste kartki. Na potrzeby innowacji zostanie również stworzona maskotka, czyli postać wybrana przez dzieci. W ostatnim etapie klasa zostanie podzielona na dwie grupy. Dzieci otrzymają książkę oraz maskotkę do domu i kolejno będą zasypywać dalsze losy bohatera. Część dzieci będzie tworzyła ilustracje do zapisanych wcześniej treści. W ten sposób powstanie książka z wytworami wyobraźni dzieci. Dzięki innowacji uczniowie kształtują i poszerzają swoje umiejętności z zakresu pisania ze słuchu Tytuł innowacji: Practise English with Peppa Pig Nauczyciel realizujący: Izabela Kim, Ilona Joks
Adresaci innowacji: Adresatami innowacji są uczniowie klas IV. Projekt edukacyjny realizowany w trakcie całego roku szkolnego. Opis innowacji: Głównym celem innowacji jest podnoszenie umiejętności językowych i komunikacyjnych oraz rozwijanie zainteresowania nauką języka obcego poprzez zastosowanie nowoczesnych metod nauczania języka angielskiego Tytuł innowacji: Lektury w pudełku – sposób na lekturę. Nauczyciel realizujący: Hanna Śniadek
Adresaci innowacji: Adresatami innowacji są uczniowie klas IV. Czas realizacji ; wrzesień - czerwiec. Opis innowacji: Innowacja ma na celu zaprezentowanie korzyści płynących z wykorzystania innowacyjnych metod i form pracy podczas omawiania lektury. Ma na celu zachęcić uczniów do czytania lektur i nie tylko. Realizacja innowacji będzie miała wpływ na poprawę wyników kształcenia literackiego, swobodne posługiwanie się zagadnieniami związanymi
Tytuł innowacji: Programowanie przez zabawę Nauczyciel realizujący: Andrzej Kędziora
Adresaci innowacji: Adresatami innowacji są uczniowie klas IV - VIII. Czas realizacji - rok szkolny 2022/2023. Opis innowacji: Innowacja pedagogiczna realizowana będzie na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych i adresowana jest Projekt opiera się o innowacyjny system nauczania programowania, wykorzystuje nowoczesne metody nauki przedmiotów ścisłych, głównie informatyki. Podczas zajęć uczniowie będą nabywać i rozwijać umiejętności programistyczne poprzez praktyczną naukę i zabawę z wykorzystaniem środowiska Scratch. „Zaszyfrowana biologia”„Zaszyfrowana biologia” - innowacja pedagogiczna prowadzona podczas zdalnego nauczania w klasie VII i VIII przez panią Marikę Jędrzejewską. Cele:
CZYTANIE Z KLASĄ – lekturki spod chmurki – międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III, edycja II. Projekt opracowany przez Honoratę Szanecką. Nauczyciel prowadzący: Grażyna Szczepańska, Magdalena Pinkowska Cele edukacyjnego projektu:
Projekt składa się z 3 modułów:
EMOCJA – międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój emocjonalny i społeczny u dzieci i młodzieży opracowany przez Marzenę Dziadkowiec oraz Krystynę Grzegrzółkę. Nauczyciel prowadzący: Alina Młynarczyk Cele:
Projekt składa się z pięciu modułów: KREATYWNOŚĆ, WYOBRAŹNIA, MOC SŁÓW, EMPATIA, OSWAJANIE STRACHU. CZYTAMY, SŁUCHAMY – audiobooki nagrywamy! Innowacja pedagogiczna prowadzona przez nauczyciela Milenę Krawczyk na zajęciach czytelniczych w szkolnej bibliotece. Cele:
MYŚLOGRAFICZNY ZESZYT LEKTUR - innowacja pedagogiczna prowadzona przez nauczyciela Milenę Krawczyk Cele:
Myślograficzny zeszyt lektur zawierać będzie ciekawie wykonane notatki z treści lektur omówionych w klasie IV. Zeszyt będzie mógł być kontynuowany w klasach programowo wyższych. Wielkopolska – mój dom, mój regionCzas realizacji: luty – maj w roku szkolnym 2019/2020 Prowadzący: Halina Czemiel Przedmiot: język polski, klasa V Cele szczegółowe:
Nauczyciel rozpisuje działania klasy na bloki tematyczne. Każdy temat będzie realizowany w ciągu jednego miesiąca. Dzieci będą miały przeprowadzone zajęcia wstępne – wprowadzenie do omawiania danego problemu, rozpisanie ich działań wraz z terminami, sposób wykonania zleconej pracy, oczekiwane efekty. W trakcie zbierania przez uczniów materiałów nauczyciel kieruje ich działaniami, pomaga, wskazuje, proponuje. Dzieci w grupach przygotowują opracowanie zadań, prezentują je klasie, czasami szkole. Prezentacja będzie przybierała różne formy: prezentacja na stronie internetowej szkoły, wystawa na szkolnym korytarzu, przedstawienie dla szkolnej społeczności. Bezpieczna przerwa. Wdrażana przez Lillę Śmigielską z udziałem wychowawców edukacji wczesnoszkolnej.
„Insta.Ling – skuteczna nauka słówek” – innowacja prowadzona będzie przez Ilonę Joks na lekcjach języka angielskiego w drugiej grupie klasy VI. Celem udziału w projekcie jest nauka nowych i utrwalanie znanych słówek oraz motywowanie do nauki języka poprzez ciekawą i niekonwencjonalną formę pracy on-line. Udział w programie wymaga rejestracji na platformie Insta.Ling. „Marzenia. Motywacja. Praca. SUKCES” – innowacja prowadzona będzie przez Ilonę Joks i Alinę Młynarczyk w pierwszym semestrze roku szkolnego. Uczniowie wezmą udział w cyklu spotkań z ciekawymi osobowościami, pasjonatami swojej pracy, ludźmi, którzy odnieśli sukces zawodowy. Celem projektu jest kształtowanie szeroko pojętej samodzielności, zaradności życiowej i niezależności w myśleniu i działaniu. Ponadto dzięki udziale w projekcie uczeń dostrzeże związek między realizacją marzeń, motywacją i ciężką pracą a osiąganiem sukcesu w życiu. „Learning through teaching”– innowacja prowadzona będzie przez Izabelę Kim na lekcjach języka angielskiego w klasie VII. Zadaniem uczniów jest przyswojenie wiadomości dotyczących kultury brytyjskiej i amerykańskiej i dzielenie się nimi z młodszymi uczniami. Celem innowacji jest wzbogacanie wiedzy i świadomości kulturowej uczniów poprzez samodzielnie wyszukiwanie i opracowywanie informacji na temat danych zagadnień kulturowych. „Learning grammar through English songs” – innowacja prowadzona będzie przez Izabelę Kim na lekcjach języka angielskiego w klasie VIII. Działania mają na celu utrwalenie poznanych struktur gramatycznych w kierunku automatyzacji stosowana w różnych sytuacjach praktycznych.
„Wykorzystanie technologii informacyjno – komunikacyjnej w matematyce”. Innowacja prowadzona będzie przez nauczycieli matematyki Barbarę Galbierczyk i Andrzeja Maciejewskiego. Celem działań skierowanych do uczniów klasy VIII jest stwarzanie różnego typu sytuacji problemowych, którym uczniowie muszą sprostać. W efekcie tych działań uczniowie doskonalą umiejętności matematyczne i poszerzą wiedzę.
„Programowanie dla najmłodszych”. Innowacja prowadzona będzie przez nauczycielki nauczania początkowego Renatę Ziętek i Grażynę Szczepańską. Adresatami innowacji są uczniowie klasy IA i IB. Czas realizacji obejmuje rok szkolny 2019/2010 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia innowacyjne odbywać się będą z godzin do dyspozycji dyrektora, jako element godziny lekcyjnej, raz w tygodniu. Celem głównym jest wprowadzenie uczniów w świat programowania i kodowania. Kształcenie u uczniów od najmłodszych lat umiejętności programowania, logicznego i twórczego myślenia, intuicji i wyobraźni, konsekwentnego dążenia do celu, a także rozwijanie uzdolnień i zainteresowań informatycznych wśród dzieci.
Innowacja pedagogiczna „Ohne Fleiß kein Preis“ („Bez pracy nie ma kołaczy”) przeznaczona dla uczniów klasy VII. Wychodząc naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w podstawie programowej oraz realizując wnioski z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w roku szkolnym 2018/19, zdecydowano się na wprowadzenie innowacji, która ma zachęcać i motywować uczniów do systematycznej nauki języka niemieckiego z wykorzystaniem technologii informacyjno – komputerowej. Na platformie Quizizz po realizacji każdego działu będą umieszczane przez nauczyciela testy, które uczniowie powinni rozwiązać online w wyznaczonym czasie. Wyniki osiągnięte przez uczniów pozwolą ocenić zgodnie z zasadami wewnątrzszkolnego oceniania stopień opanowania przez nich leksyki, gramatyki i umiejętności zawartych w poszczególnych działach. Źródłem uzyskania informacji zwrotnej będą: wyniki osiągane przez uczniów w formie ocen w e- dzienniku oraz zaangażowanie uczniów podczas lekcji, ankieta skierowana do uczniów, systematyczne rozmowy z uczniami. Potrafię napisać! - Ćwiczenia twórczego pisania.Czas realizacji: II –III 2019r.
Autor : Hanna Śniadek
Przedmiot, klasa – język polski, klasa III a gimnazjum Cele prowadzonej innowacji:
Innowacja będzie polegała na prowadzeniu, w ramach powtórzenia i utrwalenia wiedzy i umiejętności przed egzaminem gimnazjalnym ,zajęć, na których uczniowie będą tworzyć w ciekawy i efektywny sposób różnorodne formy wypowiedzi pisemnych. Innowacja ma służyć inspirowaniu ucznia do bycia kreatywnym, do tworzenia własnych tekstów poprzez praktyczne działanie. Prowadzone metody mają charakter interdyscyplinarny, związane są z filmem, malarstwem, radiem, telewizją, prasą, Internetem, fotografią, przewodnikiem turystycznym. Kto ty jesteś? Polak mały.Czas realizacji: przez 10 miesięcy w roku szkolnym 2018/19 Innowacja pedagogiczna autorstwa Anity Szczepanik jest adresowana do uczniów klas II i III edukacji wczesnoszkolnej. Cele prowadzonej innowacji:
W ramach realizowanej innowacji uczniowie stworzą logo projektu, interaktywny album pt. „Piękna nasza Polska cała”, w końcu interaktywną grę. Przygotują gazetkę nawiązującą do 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, odwiedzą miejsca pamięci, zorganizują warsztaty kulinarne, stworzą album słynnych Polaków, przygotują inscenizację do wybranej legendy. Uczniowie nawiążą kontakt z uczestnikami projektu z innych regionów Polski. Innowacja pedagogiczna jest prowadzona przez nauczycieli: Danutę Dolatę i Grażynę Szczepańską. Poszukuję, obserwuję, wnioskujęTermin realizacji: 15.11.2018 – 29.03.2019 Innowacja pedagogiczna jest adresowana do uczniów klasy VII i VIII oraz klas III gimnazjum, którzy interesują się przedmiotami: fizyka i chemia. Przedsięwzięcie to ma na celu odejście od tradycyjnego sposobu przekazywania wiedzy. Wprowadzenie niekonwencjonalnych form i metod pracy pozwoli na osiągnięcie następujących celów:
Innowacja pedagogiczna prowadzona przez nauczycieli: Barbarę Galbierczyk, Annę Wilczurę. Projekt e- Twinning pt: CH.E.R.I.S.H ( Cultural Heritage Encourages Reality and Saves History)Termin realizacji: 03.09.2018r. – 21.12.2018r. Innowacja pedagogiczna jest skierowana do grupy uczniów klasy VIII. Cele prowadzonej innowacji:
Projekt e – Twinning jest realizowany przez grupę uczniów klasy VIII pod kierunkiem nauczycieli: Haliny Doktór, Anny Wilczury. Zajęcia przygotowujące uczniów z trudnościami w uczeniu się matematyki z wykorzystaniem metody ORTOGRAFFITITermin realizacji: listopad 2018 – marzec 2019r. Zajęcia są przeznaczone dla zainteresowanych uczniów z klasy VII. Cele realizowanej innowacji pedagogicznej: Głównym celem projektu jest wsparcie uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki. Cele ogólne/ terapeutyczne:
Nauczyciel realizujący innowację pedagogiczną: Anna Wilczura Autor innowacji: dr Elżbieta Mrożek Dbamy o środowisko naturalne i zdrowo się odżywiamyCzas realizacji: wrzesień 2017r. – maj 2018r. Program jest skierowany dla uczniów korzystających z zajęć szkolnej świetlicy. Cele realizowanej innowacji pedagogicznej:
Nauczyciel prowadzący innowację pedagogiczną na zajęciach szkolnej świetlicy: Justyna Zielezińska Palcem po mapie EuropyCzas trwania: 27.02.2017r. – 23.06.2017r. Program jest skierowany do uczniów klas III gimnazjum zainteresowanych przedmiotem geografii, a w szczególności wiadomościami dotyczącymi Europy. Cele realizowanej innowacji pedagogicznej:
Nauczyciel realizujący innowację pedagogiczną: Marika Jędrzejewska Data zgłoszenia innowacji do Kuratorium Oświaty: 02.02.2017, nr 526. |