Biblioteka

XXII Dzień Papieski

Dzień Papieski to czas, kiedy wyrażamy wdzięczność za pontyfikat św. Jana Pawła II - papieża Polaka. W tym roku, 16 października, obchodziliśmy 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji uczniowie klasy VI przygotowali w bibliotece prezentację, w której pojawiły się wyjątkowe

Więcej…

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W naszej szkole obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który przypada 29 września zainicjowała szkolna biblioteka. Uczniowie klas starszych czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom.

Więcej…

PIERWSZY KROK W POEZJĘ

„Czar poezji polega na tym,

że jest ona skrótem myślowym

i metaforą, i najczęściej marzeniem jeszcze”

                                                       Zbigniew HerbertWięcej…

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to stało się inspiracją dla zorganizowania licznych konkursów dla uczniów naszej szkoły. Wszystko odbywało się w szkolnej bibliotece. Celem wydarzenia

Więcej…

Konkurs Pięknego Czytania

1 kwietnia br. w bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas I-III. Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, kształtowanie umiejętności pięknego czytania, popularyzacja książek dla dzieci oraz nauka rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Reprezentanci klas wspaniale

Więcej…

Lekcja biblioteczna

Klasa V wzięła udział w lekcji bibliotecznej: "Książki anglojęzyczne i ich autorzy". Głównym celem spotkania było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań językiem angielskim.

Uczniowie wybierali anglojęzyczne książki i pod czujnym okiem p. Ilony Joks - nauczycielki języka,

Więcej…

Najlepszy czytelnik


Tytuł najlepszego czytelnika I semestru zdobyła Julia Kwiatkowska -  uczennica klasy IV, która wypożyczyła
i przeczytała 66 książek. Gratulujemy Julii ciekawego pomysłu na spędzanie wolnego czasu, który poświęcony

Więcej…

„Przyłapani na czytaniu”

Przyłapani na czytaniu to polska edycja programu “Get Caught Reading” – kampanii prowadzonej w wielu krajach Unii Europejskiej.

Jej zadaniem jest promowanie książek i czytelnictwa poprzez ogólnie dostępne media.

Więcej…

Literacki sukces Klaudii!

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim po raz 10. była organizatorem Powiatowego Konkursu Literackiego ,,Opowiedz mi bajkę….” .

Więcej…

Godziny pracy biblioteki w czasie zdalnego nauczania


Światowy Dzień Pluszowego Misia

Co roku, 25 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas I-III przyszli do szkoły ze swoim

Więcej…

Pasowanie na czytelnika

19 listopada br. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy I.

Więcej…

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego

Więcej…

Warsztaty języka migowego w bibliotece

19 października br. w szkolnej bibliotece odbyły się zajęcia wprowadzające w świat osób niesłyszących. Zajęcia

Więcej…

II MIĘDZYNARODOWA EDYCJA PRZERWY NA CZYTANIE


22 października  w szkole i przedszkolu przeprowadzona została akcja

Przerwa na czytanie


realizowana w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Cel akcji to:

Więcej…

XXI Dzień Papieski „Nie lękajcie się!”

W tym roku, 10 października - w niedzielę przed rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża, po raz XXI obchodziliśmy Dzień Papieski. Św. Jan Paweł II pozostał w naszych sercach, a Jego słowa wciąż nas zmieniają i pomagają mieć

Więcej…

BIJEMY REKORDY W CZYTANIU NA PRZERWIE

W piątek, 22 października br. uczniowie naszej szkoły będą mogli włączyć się do akcji czytelniczej
"Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie".

Zatem co należy zrobić? Wystarczy przynieść swoją książkę lub wypożyczyć z biblioteki,
by móc każdą przerwę przeznaczyć na czytanie wybranej lektury.

Celem akcji jest promowanie czytelnictwa oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę
w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto  zostało ustanowione
z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej,

Więcej…

Co to jest alfabet i do czego służy?

Uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej zatytułowanej „Co to jest alfabet i do czego służy?”. Przeczytaliśmy wiersz Wandy Chotomskiej, którego tytuł stał się myślą przewodnią naszej lekcji. W formie

Więcej…

Nowi błogosławieni dla Kościoła i Polaków

Z okazji beatyfikacji Sługi Bożego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego biblioteka szkolna podjęła działania zmierzające do popularyzacji postaci Kardynała i wartości, którymi żył i które propagował w trudnych czasach swojej służby

Więcej…
Uczniowie klas I-III polecają swoje ulubione książki

Uczniowie klas I-III, w ramach konkursu: „Książka moim przyjacielem”, wykonali oryginalne ilustracje do dowolnej,

Więcej…

Katalog online w bibliotece szkolnej

 

Drodzy Czytelnicy!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zmieniła dotychczasowy sposób obsługi czytelników i uruchomiła również internetową wersję biblioteki.

Wszystkie pozycje dostępne w bibliotece zostały wprowadzone do systemu Mol Net+, dzięki temu został utworzony również katalog online (OPAC), za pomocą którego można sprawdzić, czy biblioteka posiada interesujące Was zbiory.

Katalog online znajduje się pod linkiem: https://m025481.molnet.mol.pl/

Cały czas pracujemy nad modernizacją naszej biblioteki. Jak tylko dostępne będą inne funkcje np. logowanie, rezerwowanie czy też zestawienia, poinformujemy o tym.

Mamy nadzieję, że dzięki nowemu systemowi korzystanie ze zbiorów bibliotecznych stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze, a poziom czytelnictwa w szkole będzie nadal wzrastał.

Magia czerwonego krzesła

Historia rodzeństwa, którego życie zmienia się dzięki magicznemu krzesłu, stała się dla uczniów inspiracją do wykonania własnych miniaturek tego niezwykłego przedmiotu. Przygoda z lekturą „Magiczne drzewo” nauczyła czwartoklasistów,

Więcej…

Tydzień Bibliotek

W dniach od 8-15 maja trwa Tydzień Bibliotek. Tegorocznym hasłem przewodnim akcji jest „Znajdziesz mnie w bibliotece”. U nas Tydzień Bibliotek rozpoczął się trochę wcześniej. Uczniowie z klasy drugiej, podczas lekcji o tematyce czytelniczej, wykonali dla swojej biblioteki piękne zakładki do książek.

Jednak zajęciem, które szczególnie przypadło dzieciom do gustu, okazało się tworzenie własnych książek, których zarówno autorami jak i bohaterami byli oni sami. Projekt „Książka o mnie”, realizowany w świetlicy szkolnej, niósł za sobą wiele korzyści. Uczył poszanowania dla książki, młodzi autorzy dowiedzieli się ile pracy wymaga jej zrobienie. Oprócz tego projekt wspomagał integrację w grupie, dzieci chętnie opowiadały o sobie, o swoich rodzinach, ulubionych zajęciach i dzieliły się własnymi doświadczeniami, którym towarzyszyły pozytywne emocje i uśmiech. Efekty ich pracy można zobaczyć w galerii zdjęć.


Na tym jednak nie kończymy świętowania. Zapraszam wszystkich czytelników do wzięcia udziału w konkursie „Książka moim przyjacielem” - zaprezentujcie swój ulubiony tytuł i stwórzcie okładkę ulubionej książki. Na wasze prace czekam do 18 maja.


Zapraszam również do zapoznania się z najpiękniejszymi bibliotekami świata. Nie ukrywam, że na mnie zrobiły one ogromne wrażenie. Przekonajcie się sami i zajrzyjcie do prezentacji.


Do zobaczenia w naszej szkolnej bibliotece!


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 9 lutego odbyło się oficjalne przyjęcie uczniów klasy pierwszej do grona czytelników biblioteki szkolnej.  Podczas tej niecodziennej lekcji młodzi czytelnicy musieli wykazać się znajomością baśni i bajek, biorąc

Więcej…

BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI

Zapraszam do udziału w akcji czytelniczej z okazji powrotu uczniów z klas I-III do nauki stacjonarnej. Akcja jest formą zabawy, do której zapraszam nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Nie wymaga dużej aktywności ani przygotowań. Uczniowie otrzymali bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda. Bilet działa jak kupon rabatowy. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po oddaniu nauczyciel-bibliotekarz


kasuje odpowiednią ikonkę.

Po skasowaniu całego biletu uczeń dostaje dyplom.

 


Czytamy, słuchamy - audiobooki nagrywamy!Z książką Ci do twarzy

„Z książką Ci do twarzy” - to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które zachęciło naszych uczniów do wzięcia udziału w konkursach fotograficzno-czytelniczych.

Do naszej galerii trafiły zdjęcia ze spacerów z książkami w jesiennej scenerii. W tej kategorii

Więcej…

BIBLIO-RYMY dla biblioteki


W październiku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z okazji tego święta uczniowie kl. I-III wykonali piękne prace, wykazując się talentem artystycznym. Zabawa z BIBLIO-RYMAMI polegała na tym, aby napisać krótki, wesoły utwór wierszowany o tematyce związanej z biblioteką. Rymowanki stały się inspiracją do powstania ciekawych prac plastycznych. Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie. Mamy nadzieję, że te wspaniałe prace były dla wszystkich efektem wesołej zabawy słowami!

Oto wyniki konkursu:

I miejsce Patrycja Musiałowska – kl. I

II miejsce Natalia Zimniak – kl. II A

III miejsce Wiktoria Kruszyk – kl. I

Gratulujemy!

Konkurs Pięknego Czytania


„Ilekroć odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli,
tylekroć książka cel zamierzony osiąga.”

Janusz Korczak


Dnia 22 października w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klasy czwartej. Zadaniem uczestników było przeczytanie dowolnego fragmentu „Króla Maciusia Pierwszego”. Taka forma współzawodnictwa miała na celu propagowanie czytelnictwa, popularyzację twórczości Janusza Korczaka oraz doskonalenie umiejętności głośnego czytania. Nasi uczniowie rywalizowali ze sobą w przyjemnej atmosferze, starając się sprostać trudnym kryteriom oceny – ważne były: dykcja, intonacja, akcent zdaniowy, pauzowanie, kontakt ze słuchającymi i opanowanie tremy. Podsumowaniem konkursu było wyłonienie zwycięzców oraz wręczenie dyplomów.


I miejsce zdobył Filip Chmielecki

II miejsce Miłosz Krawczyk

III miejsce Konrad Rychlik-Szczawiński


Gratulujemy!

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klas II-III wraz z wychowawczyniami. Jest to święto szczególnie ważne dla dzieci, bowiem czytanie na głos

Więcej…

Narodowe Czytanie Balladyny

W dniach 7 - 11 września br., w ramach tegorocznej edycji "Narodowego Czytania", w bibliotece szkolnej przeprowadzone zostało czytanie fragmentów "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

Więcej…Drodzy Uczniowie!

Czytanie to najlepszy sposób uczenia się!


23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa obchodzone w ponad 100 krajach na całym świecie. Rokrocznie w naszej bibliotece odbywały się spotkania
i wydarzenia związane z czytelnictwem. Żałujemy bardzo, że nie możemy spotkać się z Wami również w tym roku. Jednak nie zapominamy o naszych czytelnikach
i żeby się dobrze bawić oraz uczyć, zamieszczamy pomysły i propozycje na ten czas spędzany teraz w domu.


Polecamy:

https://lektury.gov.pl/ – portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur

https://wolnelektury.pl/ - biblioteka czynna 24 godziny na dobę, której zasoby są dostępne całkowicie za darmo,

https://calapolskaczytadzieciom.pl – strona promuje wartościowa literaturę dla dzieci i młodzieży,

Portal lektury.gov.pl - to portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik e-book czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Pomysły i ciekawe materiały edukacyjne w formie zabawy znajdziecie na stronie: https://czasdzieci.pl/slask/


Dla najmłodszych czytelników:

http://audio-bajki.pl/bajki-klasyczne

https://basn.pl/bajki/do-czytania.php

www.bajkowisko.plZajrzyjcie do najpiękniejszych bibliotek świata!

https://view.genial.ly/Życzymy przyjemności!

Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.

Uczniowie klasy IV w ramach lekcji bibliotecznych odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną i zapoznali się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było już wcześniej w bibliotece, ale dla niektórych była to pierwsza wizyta

Więcej…

Konkurs Recytatorski

W szkolnej bibliotece  odbyły się eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Wzięło w nim udział trzydzieścioro uczniów, którzy zaprezentowali  własną interpretację wybranych wierszy. Laureaci etapu

Więcej…

Zakochaj się w Książce!

Walentynki to nie tylko czas miłości, ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe niespodzianki. Tak też było i w naszej szkole.

W tym dniu biblioteka szkolna zorganizowała dla swoich czytelników atrakcje. Uczniowie klasy VIII wzięli udział

Więcej…

Dlaczego warto czytać książki?

Uczniowie klasy IV wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt.: Dlaczego warto czytać książki?” Celem zajęć było uświadomienie dzieciom pozytywnych wartości płynących z czytania książek oraz zachęcenie ich do korzystania

Więcej…

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W ramach obchodów Światowego  Dnia Pluszowego Misia  uczennice z klasy szóstej udały się do przedszkola i przeczytały  dzieciom kilka opowieści o pluszowych misiach. Odwiedziny u młodszych kolegów i koleżanek były

Więcej…

Pasowanie na czytelnika

26 listopada br. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Starsi koledzy i koleżanki z klasy piątej i szóstej, na tle stosownej scenografii,  przygotowali przedstawienie

Więcej…

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2019 roku odbywa się pod hasłem: WYOBRAŹ SOBIE …

Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej oraz podnoszenie poziomu

Więcej…

Dzień Głośnego Czytania

W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 2 października br. i był on znakomitą okazją aby zaprosić dzieci do świata książki.  Szczególnie teraz, gdy telewizja, Internet i gry komputerowe

Więcej…

Noc w bibliotece

Noc z 26 na 27 kwietnia chętni uczniowie z klasy V spędzili w szkolnej bibliotece. Zabawę rozpoczęliśmy o godzinie 20.00. Dzieci pełne entuzjazmu stawiły się punktualnie w szkole z kocami, śpiworami, poduszkami oraz z dobrym

Więcej…

Konkurs Pięknego Czytania

20 lutego br. w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla klas I-III. Głównym celem  tego przedsięwzięcia było  rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, rozbudzanie wrażliwości na piękno

Więcej…

Szkolny Konkurs Recytatorski

4 lutego 2019 roku odbył się etap szkolny Gminnego Konkursu Recytatorskiego. W bibliotece szkolnej miały miejsce przesłuchania uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VI oraz VII – VIII i gimnazjum.

Więcej…

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

"My uczniowie pierwszej klasy, tobie książko przyrzekamy..." - takimi słowami pierwszoklasiści rozpoczęli przyrzeczenie składane w czasie pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Uroczystość ta wpisała się już na trwałe w szkolny kalendarz.

Więcej…

Gość w bibliotece szkolnej


W ramach przypadającego w październiku miesiąca bibliotek szkolnych, gościliśmy w  bibliotece Panią Kamilę Bąkowską  – absolwentkę naszej szkoły i  lektorkę języka hiszpańskiego, która przybliżyła uczniom kulturę Hiszpanii.

Więcej…

Święty Jan Paweł II


16 października br. obchodziliśmy 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Pragnąc uczcić to wydarzenie, w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa poświęcona życiu i działalności św. Jana Pawła II.

Więcej…

Dzień Głośnego Czytania w Bibliotece


29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To wydarzenie zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Szkolna książnica od kilu lat włącza się w tę akcję, propagując głośne czytanie

Więcej…

Biblioteka szkolna zaprasza!Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”słowami znanej polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej – biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do tej zabawy.

Czekamy na Was od poniedziałku do piątku. Zapewniamy fantastyczne przygody, niezapomniane przeżycia, wierną przyjaźń, poznanie świata i ludzi, rozwijanie zainteresowań, czyli setki ciekawych książek z różnych dziedzin wiedzy.

Biblioteka zaprasza także do odwiedzania czytelni, w której możecie wyszukiwać  potrzebne informacje, odrabiać zadania domowe, miło spędzić czas wolny. Na pożeraczy książek czeka Szkolny Klub Książki, a miłośnikom gier i słownych łamigłówek polecamy „Scrabble”. Można także sprawdzić swoje umiejętności w innych grach edukacyjnych, np. „Puzzle ortograficzne” i „Ortografia na wesoło”. Dla najmłodszych przygotowane są  gry planszowe ”Jaś i Małgosia” oraz „Piotruś Pan”.

Tym wszystkim działaniom w pracy bibliotekarza przyświeca maksyma Joachima Lelewela „Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana.”

Konto RR
Szkoły Podstawowej:


63 8409 0001 0105 2878
2000 0002

Dyżury psychologa i pedagoga
Informujemy, że z dniem 25.05.2018r.

w Zespole Szkół w Sośniach

został powołany

Inspektor Ochrony Danych

Waldemar Dolata

kontakt:  wd_iod@sosnie.pl

TUZ Ubezpieczenia

"Zatrzymać dzieje szkoły"

Dowozy dzieci 2022/2023Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
3 Października 2023
Imieniny obchodzą
Eustachy, Eustachiusz, Ewald, Gerard,
Gerarda, Gerhard, Heliodor, Józefa,
Kandyd, Sierosław, Teresa

Do końca roku zostało 90 dni.
Zodiak: Waga